Dobór odpowiedniego kieliszka, jest niezwykle ważny, dzięki odpowiedniej budowie, możemy w pełni poczuć smak i aromaty trunku. Może się to wydawać niewiarygodne, jednakże wino podane w złym kieliszku smakuje zdecydowanie inaczej niż powinno.

Zacznijmy od wina czerwonego. Wino czerwone powinno być podawane w kieliszku z głęboką i dużą czaszą. Charakterystyczną cechą jest pękatość górnej części, która wyglądem przypomina tulipana. Duża średnica czaszy pozwala na lepsze uwalnianie się aromatów jakie są ukryte w czerwonym winie. Zaś głębokość i kształt pozwalają na „magazynowanie” unikalnej woni danego wina.

Na jaki kieliszek zdecydować się zatem przy wyborze wina białego, tutaj zdecydowanie należy wybrać mniejszy kieliszek o węższej czaszy. Kieliszek musi być bardziej smukły niż kieliszek do wina czerwonego. Wino białe nie jest tak aromatyczne, jest delikatniejsze, dlatego też nie może mieć tak dużego kontaktu z powietrzem, aby jak najdłużej cieszyć się aromatem trunku.

Kieliszek do wina różowego, podobnie jak do wina białego charakteryzuje się węższą i krótką czaszą, jego kształt pozwala na powolne uwalnianie się aromatów wina.

Kieliszki do wina musującego i szampana to jedne z najbardziej charakterystycznych kieliszków, które z pewnością nie raz widzieliście. Są to kieliszki smukłe i wysokie, dzięki takiej budowie bąbelki zostają w winie dłużej.

Skoro już wiesz, jak cieszyć się dobrym winem w odpowiednim kieliszku, zapraszamy do zakupów naszych win. W naszej ofercie znajdziecie szeroką gamę win czerwonych, białych oraz jedno wyjątkowe wino różowe.